Aktuality

Kolaudace podle nového stavebního zákona. Co se mìní?

Starý stavební zákon vyžadoval pro bìžné rodinné domy ohlášení stavebnímu úøadu. Jednalo se o „stavby pro bydlení a pro rodinnou rekreaci s jedním podzemním podlažím do hloubky 3 m a nejvýše s dvìma nadzemními podlažími a podkrovím“. Stavby pak bylo možné zaèít užívat na základì tzv. kolaudaèního souhlasu. To již nyní neplatí. Nový stavební zákon vrátil „klasickou“ kolaudaci (resp. vydání kolaudaèního rozhodnutí) i rodinným domùm.

Jak zaøídit apartmán pro turisty

Pokud jste si právì poøídili apartmán, který bude sloužit nejen vám, ale hodláte jej také pronajímat, poèítejte s tím, že zaøízení musí sloužit širokému spektru budoucích obyvatel. Záleží také na tom, v jaké lokalitì se apartmán nachází. I tomu je tøeba pøizpùsobit jeho vybavení.

Kupujete byt pøímo od developera? Prodávající je pøedem daný

Zda to je výhodné, nebo zda je lepší obrátit se na realitního makléøe, jsme již nìkolikrát psali. Nicménì platit to mùže pouze u starších bytù. Pokud kupujete nový byt, udává takt developer.

Komu a do kdy je potøeba nahlásit zmìnu trvalého pobytu?

S pronájmem nového bytu se pojí také administrativní úkony. V mnoha pøípadech je jím zmìna trvalého bydlištì. Zákon o evidenci obyvatel stanoví, že obèan Èeské republiky mùže mít jen jedno místo trvalého pobytu na našem území, a to v objektu, který je určen pro bydlení, ubytování nebo individuální rekreaci a označen číslem popisným nebo evidenčním, popřípadě orientačním.

Chcete koupit pozemek, na němž je zbořeniště? Informujte se na možnosti využití

Mezi běžné položky v realitních nabídkách patří domy určené k demolici i prodej zbořenišť. Tedy pozemků, na nichž kdysi stála nějaká budova a nyní z ní zbylo pár cihel nebo jen plocha zarostlá náletovými dřevinami. Je možné na tomto místě rovnou stavět? Může být, ale nemusí.

Jak se financuje stavba bytových domů

Při koupi nového bytu od developera často lidé neuvažují nad tím, jak developer výstavbu bytového domu financuje. Nicméně i to je důležitý faktor, který je třeba mimo jiné prověřit. Mohlo by se totiž stát, že zaplatíte zálohy a dům se nedostaví.

Pozor na černé stavby. Při nákupu nemovitosti nechte vše řádně zkontrolovat

Nástavby, přístavby, přístřešky. Zdánlivě nevinná malá stavba kůlny na zahradní nářadí může novému vlastníkovi řádně zkomplikovat život. Jde totiž o černé stavby a podle nového stavebního zákona je nelze jen tak bez komplikací zlegalizovat. A co pak? Koupíte něco, co budete muset na své náklady zbourat.

Pro podání návrhu na vklad již nemusíte na katastr nemovitostí

Elektronizace státní správy je v některých případech pojmem, s nímž si spojujeme spíše těžkosti a komplikace. Její zavádění sice probíhá již více než deset let, ale stále musí občan pro mnoho činností a informací přímo na úřad. To neplatí u katastrálního úřadu. Jednak tu máme datové schránky a elektronickou poštu, ale především je na webových stránkách katastrálního úřadu formulář, jehož prostřednictvím lze podat návrh na vklad on-line.

Chcete koupit a pronajímat nemovitost v Chorvatsku? Nebude to už tak snadné

Poptávka po nemovitostech v Chorvatsku se během posledních měsíců mírně snížila. Tento trend by se ale mohl brzy změnit. Jedním z důvodů možného zvýšení zájmu o chorvatské nemovitosti může být plánovaná změna legislativy. Koupě nemovitosti zůstane beze změny, ale její následné využití může být nově výrazně regulováno.

Co je třeba připravit k odhadu ceny nemovitosti

Odhad nemovitosti je nutný v několika případech. Především je to při koupi nemovitosti na hypotéku, dále pro dědické řízení a rozdělení společného jmění manželů. V dalších případech sice není odhad právně nutný, ale je také vhodné jej mít. Je to například při prodeji nemovitosti či darování.