Aktuality

Prodeje nových bytù letos v Praze opìt rostou. Dochází k postupnému zvyšování cen nabízených bytù

Prodeje nových bytù v Praze v letošním roce výraznì rostou, developeøi za první ètvrtletí prodali celkem 1520 nových bytù. To je ve srovnání se stejným obdobím loòského roku takøka trojnásobek (rùst o 181,5 procenta). První ètvrtletí loòského roku však bylo z pohledu prodejù nejhorší v historii monitoringu trhu, tedy za poslední dvì desetiletí. Rùst letos opìt zaèala i cena nabízených bytù. Vyplývá to z podrobných analýz spoleènosti Ekospol, která trh s novými byty v Praze monitoruje a prodejní data zveøejòuje nejdéle ze všech subjektù na trhu.

Nový stavební zákon poèítá s dlouhým pøechodným obdobím

Podle informace Ministerstva pro místní rozvoj z poèátku dubna bude možné další tøi roky podávat projekty postaru. Nový stavební zákon a související vyhlášky poèítají s pøechodným obdobím až do 30. 6. 2027.

Byty zkolaudované k trvalému bydlení nelze využívat pro krátkodobé ubytovací služby

Dne 2. dubna letošního vydal úøad ombudsmana ÈR tiskovou zprávu, v níž konstatuje, že stavbu lze užívat jen k povolenému úèelu. Jde o øešení stížnosti obyvatel domu na byty využívané ke krátkodobému ubytování. Tím potvrdil již vydaná stanoviska nìkterých mìst èi mìstských èástí. V tomto pøípadì stìžovateli vadilo, že sousední dva byty urèené k trvalému bydlení využívají krátkodobì rekreanti. Nesouhlasil s tím, že úøady dostateènì nezasáhly a obrátil se proto na ombudsmana. Ten prošetøil postup stavebního a krajského úøadu a vydal stanovisko, že stavbu lze užívat jen k povolenému úèelu.

Je dostupné bydlení v Česku minulostí? Optimismus tlumí tvrdá data!

Dostupnost bydlení měříme od ledna 2009. Data, která pro tento projekt potřebujeme mají tři parametry: první – cena bytů, druhý – čistý příjem domácnosti, třetí – cenová hladina hypotéky, průměrná úroková sazba. V lednu 2009 dosahoval index dostupnosti bydlení 50,9 %, tedy domácnost vydala na bydlení v průměrném bytě více než polovinu svých čistých příjmů. Úroková sazba hypoték byla 5,62 % a cena bytu 2,11 mil. Kč. Tato hodnota 50,9 % zůstávala více než 12 let nepřekonána, až v květnu 2021 začal index růst nad hodnotu 50 %. To už byt stál 4,4 milionu a sazba hypotéky činila 2,31 %.

Je lepší pronajmout byt vybavený, anebo prázdný?

Zdědili jste byt nebo jste ho koupili na investici a teď přemýšlíte, zda a do jaké míry ho pro nájemníky zařídit. Anebo raději ocení, když zůstane bez vybavení? Na první pohled se může zdát, že na tuto otázku neexistuje jasná odpověď. Každý nájemník chce přece něco jiného. My vás však vyvedeme z omylu.

Co je to zástavní právo

Jak jsme již psali, v případě koupě nemovitosti na hypotéku banky požadují zástavu kupovanou nemovitostí, případně nemovitostí jinou. Co ale vlastně je zástavní právo a jak je zakotveno v českém zákonodárství?

Co je to byt zvláštního určení a kdo v něm může bydlet

Byty zvláštního určení a jejich užití stanovuje občanský zákoník. Tyto byty byly součástí již minulého zákona a nyní jsou v podobných intencích uzákoněny také. Jejich zřizování a využití je obsaženo v občanském zákonu, zvláště v paragrafech 2300 a 2301.

Jak bydlí české domácnosti v evropském srovnání?

Náklady na bydlení obecně představují nejvýznamnější položku spotřebních výdajů domácností. Zatímco průměrná evropská domácnost za bydlení včetně energií a dalších plateb v roce 2021 utratila 25 % svého rozpočtu, v Česku to bylo 28 %. Uvádí to studie, kterou v loňském roce zpracoval Sociologický ústav AV ČR pro Českou spořitelnu.

Koupě pozemku s projektem a stavebním povolením. Jaké to má výhody a jaká úskalí?

Stává se to, člověk zakoupí pozemek, nechá si vypracovat projekt pro rodinný dům, zažádá o stavební povolení – a pak je všechno jinak. Osobní poměry se často během několika měsíců či roku změní natolik, že stavba již nepřipadá v úvahu. Prodej stavebního pozemku i s projektem se proto dnes nabízí zcela běžně. Jaké to má výhody a jaká úskalí?

Kolaudace podle nového stavebního zákona. Co se mění?

Starý stavební zákon vyžadoval pro běžné rodinné domy ohlášení stavebnímu úřadu. Jednalo se o „stavby pro bydlení a pro rodinnou rekreaci s jedním podzemním podlažím do hloubky 3 m a nejvýše s dvěma nadzemními podlažími a podkrovím“. Stavby pak bylo možné začít užívat na základě tzv. kolaudačního souhlasu. To již nyní neplatí. Nový stavební zákon vrátil „klasickou“ kolaudaci (resp. vydání kolaudačního rozhodnutí) i rodinným domům.